Kategoria: Metody oszczędzania energii
Odsłon: 202

Idzie zima! ☃️❄️

Jak obniżyć zużycie gazu w kotłowni gazowej? Podobnie jak w przypadku wentylacji (link) wydawać by się mogło, że w kwestii znacznych oszczędności, jesteśmy na straconej pozycji. Jest jednak sporo metod, które pozwolą nam na zaoszczędzenie całkiem sporo metrów sześciennych naszego najdroższego błękitnego gazu.

 

  1. Optymalizacja pracy kotłowni.

Najpierw powinniśmy przyjrzeć się ustawionym parametrom pracy kotłowni. Najpierw musimy zinwentaryzować wszystkie elementy składowe instalacji (a przede wszystkim typ zainstalowanych grzejników, pomp obiegowych, oraz zakres parametrów kotłowni). Na podstawie parametrów grzejników, możemy ustalić jaka temperatura wody służącej do ogrzewania, będzie  optymalna. Nie ma przecież potrzeby tłoczenia wody zbyt gorącej, lub pod zbyt wysokim ciśnieniem, niż jest to wymagane.

 

  1. Obniżenie temperatury wody użytkowej, czyli tej, którą mamy w kranie.

Tu mamy stosunkowo małe pole popisu. Rozporządzenie z dnia 12 kwietnia 2002 roku określa jasno, że widełki dopuszczalnej temperatury wody użytkowej to 55-60 OC. Ustalamy zatem dolną granicę czyli 55 OC. Należy jednak pamiętać, że zgodnie z tymże Rozporządzeniem, okresowo (co 2-3 tygodnie) należy przeprowadzać dezynfekcję termiczną (żegnaj legionello!) podwyższając temperaturę wody do 70 OC na minimum 30 minut.

 Na marginesie, szukając oszczędności w tej instalacji, możemy również poeksperymentować z wydajnością pomp obiegowych. Ale to materiał na inny wpis.

  1. Inteligentne głowice termostatyczne na grzejnikach.

Zważywszy na fakt, że obecnie trudno znaleźć miejsce bez funkcjonującego WiFi, zdecydowanie warto rozważyć montaż inteligentnych głowic termostatycznych na grzejnikach. Jakie dają możliwości? Przede wszystkim możemy zdalnie zadać im parametry pracy. Chyba nie muszę przekonywać nikogo (a zwłaszcza branżę hotelarską) o możliwych oszczędnościach z tym związanych.

Na koniec tego wpisu jeszcze 2 stosunkowo proste, a już na pewno opłacalne „inwestycyjnie” rozwiązania pozwalające niekiedy na naprawdę znaczne oszczędności.

  1. Odkrycie grzejników.

Na całe szczęście, moda, która gościła w naszym kraju w latach 90-tych odchodzi w niepamięć. Jaka? Zabudowywanie grzejników. Każdy z nas widział w domach, urzędach, hotelach drewniane obudowy grzejników. To niestety znaczne marnotrawstwo energii cieplnej. Jeśli mamy jeszcze coś takiego – pozbądźmy się jak najszybciej! Ktoś powie, że nagrzana obudowa i tak odda ciepło. Zgadza się, ale najpierw je zmagazynuje przy ścianie oddając na zewnątrz pomieszczenia więcej, niż tego byśmy sobie życzyli.

Podobnie działają zasłony opuszczone do samej ziemi. Wyglądają pięknie, to fakt, jednak, gdy zasłaniają przy okazji grzejnik, doskonale pomagają konwekcyjnej ucieczce ciepła z grzejnika w kierunku sufitu. A tam, spotyka się z oknem, które jak wiadomo, traci dużo więcej ciepła, aniżeli ocieplona ściana.

Przy okazji zaznaczę – naklejona na ścianę za grzejnikiem mata odbijająca ciepło to prawdziwy hit sezonu zimowego! 

  1. Uszczelnienie okien.

Pozostając w temacie okien, proponuję sprowadzić specjalistę z kamerą termowizyjną i zweryfikować szczelność naszych okien. Koszt będzie prawdopodobnie niewspółmiernie niski do zauważonych strat. A przy okazji, możemy rzucić okiem na cały budynek – może znajdziemy jakieś duże mostki cieplne?

Powyższa krótka lista, to oczywiście tylko część rozwiązań, które mogą nam pomóc w obniżeniu zużycia energii do ogrzewania.

 

Chcesz wiedzieć więcej? Chętnie doradzimy - przejdź na stronę kontakt i zadzwoń już dziś!

 

#energooszczędność #efektywnośćenergetyczna #hotele #hotelarstwo #hotel #zakładproduckyjny #energyefficiency #ogrzewanie 

/home/klient.dhosting.pl/cdx1/eneteg.pl/public_html/templates/j1-cdx/html/com_content/article/default.php on line 114
" class="button">POWRÓT
Powered by: cdx.pl