Kategoria: Metody oszczędzania energii
Odsłon: 181

Oszczędzanie energii w systemach sprężonego powietrza.

Sprężone powietrze. Najtańsze medium… Nadal zdarza się coś takiego usłyszeć. Świadomi użytkownicy wiedzą, że jest diametralnie odwrotnie. W tym wpisie zastanowimy się jak ugryźć temat oszczędności energii w systemach sprężonego powietrza. A wbrew pozorom, często wystarczy tylko odrobina troski aby znacznie obniżyć zużycie energii.

Na początek kilka podstawowych informacji.

Aby sprężyć 1m3/h powietrza do najpopularniejszej nastawy ciśnienia 7 bar potrzebujemy około 111 Wh. Dużo? Mało? W dalszej części wpisu przekonamy się, że to naprawdę bardzo dużo.

Utrata ciśnienia na poziomie 0,14 bar to wzrost kosztów zużycia energii o około 1%. Stąd każdy 1 bar to aż 7% zużywanej energii. Tu chyba sprawa jest jednoznaczna…

Niewłaściwie dobrane rurociągi systemu (o zbyt małej średnicy) to kolejna zmora systemów sprężonego powietrza. Z fizyki pamiętamy, że opór rośnie w kwadracie prędkości, więc jeśli to możliwe, stosujmy takie przekroje, aby prędkość przepływu powietrza nie przekraczała 10 m/s.

Jak się zatem zabrać za oszczędzanie energii w systemach sprężonego powietrza? Tak jak wszędzie, najlepiej będzie rozpocząć od dokładnego sprawdzenia stanu obecnego. Musimy odpowiedzieć sobie na kilka pytań. Podstawowe z nim to:

  1. Jaką wydajność mają nasze sprężarki powietrza?
  2. W jakim są stanie technicznym?
  3. Jaki mają pobór mocy luzem, a jaki pod obciążeniem?
  4. Czy wystarczająco często wymieniamy filtry?
  5. Jaki mamy układ systemu dystrybucji sprężonego powietrza? Czy jest szeregowy, czy w formie pętli?
  6. Czy mamy zabudowane zbiorniki wyrównawcze?

Takich pytań może być jeszcze sporo. Najbardziej precyzyjnie odpowiedzieć na wszystkie pomoże niezależny audytor. Tu mogę polecić choćby siebie ?

No dobrze, ale gdzie możemy szukać oszczędności? Czy jesteśmy skazani na drogie inwestycje, choćby w nowoczesną sprężarkę powietrza? Nic bardziej mylnego!

Otóż największy potencjał oszczędności energii w systemach sprężonego powietrza osiągnąć możemy w likwidacji strat na istniejącym systemie. Audytor, przy pomocy specjalistycznego sprzętu wskaże dokładne punkty wycieków.  Nam pozostanie je jedynie odpowiednio „załatać”.

Kolejnym punktem poszukiwania oszczędności jest dobór właściwego ciśnienia panującego w systemie. Czy musi to być te popularne 7 bar? Niekoniecznie. Większość producentów urządzeń i tak instaluje reduktory ciśnienia, tak więc musimy się tylko przyjrzeć dokładnie swoim aparatom. Może się okazać, że wystarczy nam 5 bar. A to już 2 bary mniej, a więc jak wiemy, mamy 14% energii w kieszeni.

Jest jeszcze szereg metod zmniejszenie zużycia energii, zarówno nisko kosztowych, jak i wymagających większych inwestycji. Z mojego doświadczenia jednak, inwestycje te szybko się zwracają, zwłaszcza w dzisiejszym krajobrazie kosztów energii.

Chcesz wiedzieć więcej?  Chętnie doradzimy - przejdź na stronę kontakt i zadzwoń już dziś!

 

/home/klient.dhosting.pl/cdx1/eneteg.pl/public_html/templates/j1-cdx/html/com_content/article/default.php on line 114
" class="button">POWRÓT
Powered by: cdx.pl