Obliczanie śladu węglowego
Prawie nikt już nie neguje gwałtownie postępującego ocieplenia klimatu. Ewidentnie działalność człowieka napędza ten proces. Jesteśmy moralnie zobowiązani wobec naszych potomków zrobić wszystko, aby ten proces choćby spowolnić, a najlepiej zatrzymać.
Tyle ogółu. Ale jak się za to zabrać na poziomie firmy. Naukowcy ustalili, (co jest zresztą oczywiste), że każdy (każda firma z osobna) musi rozpocząć działania od własnego podwórka. Uzgodniono wspólny kierunek oraz metody działania, a całość nazwano obniżaniem śladu węglowego.
Aby ten ślad obniżyć, należy najpierw poznać jego wartość. Obliczanie śladu węglowego jest procesem startowym, po którym firmy mogą zaplanować działania mające na celu obniżanie, a docelowo zmniejszenie do zera jego wartości.
Temat jest o tyle skomplikowany, że nie możemy traktować się jak samotnych wysp. Działamy w całym systemie firm i instytucji, i nasze działania wynikają i mają wpływ na działania innych.
W związku z tym uzgodniono podział śladu węglowego na trzy zakresy.
Zakres 1 - dwutlenek węgla generowany do atmosfery w wyniku bezpośrednio prowadzonych działań na terenie (w ramach prac) naszej firmy. Możemy tu mówić emisji dwutlenku węgla powstałej bezpośrednio ze spalania paliw w ramach stacjonarnych i moblinych źródeł. Dodatkowo w tym zakresie bierzemy pod uwagę emisję z ulatniających się czynników chłodniczych.
Jest to podstawowy i stosunkowo najłatwiejszy do oszacowania zakres obliczania śladu węglowego.
Zakres 2 – obciążenie środowiska wynikające z konieczności wytworzenia energii zużywanej przez naszą firmę. Mówimy tu o energii elektrycznej, przetworzenia ropy naftowej, wygenerowania ciepła itp.
Ten element obliczania śladu węglowego wiąże się z odrobinę większą złożonością prac, jednakże, z uwagi na fakt, że opiera się na zużyciu policzalnych ilości źródeł energii, pozwala dość sprawnie oszacować ten wpływ.
Zakres 3 – obciążanie naszego środowiska przez inne podmioty, które mają wpływ, bądź też są pod wpływem naszej działalności. Dla przykładu: Państwa firma zajmuje się montażem klimatyzacji. Co za tym idzie, przedsiębiorstwo produkujące takie urządzenia musi je wytworzyć – generując przy tym ślad węglowy. Następnie po montażu urządzenia w obiekcie Państwa klienta, korzysta on z niego, zużywając energię ( a zatem generując ślad węglowy). Po zakończeniu użytkowania klimatyzatora, należy go poddać utylizacji, tu również należy się spodziewać generowania śladu węglowego.
To tylko prosty przykład, na pewno sami Państwo, na podstawie swojej działalności szybko są w stanie zauważyć jak duża jest to sieć zależności.
Z uwagi na to, obliczanie śladu węglowego w tym zakresie wiąże się z największą pracochłonnością. Jednakże mnóstwo firm, zwłaszcza w krajach Europy Zachodniej, przeszło ten proces tak więc jest to jak najbardziej wykonalne.
W Eneteg z największą przyjemnością pomożemy Państwu w obliczeniu śladu węglowego we wszystkich 3 podanych powyżej zakresach. Cechuje nas skrupulatność ale również efektywność działań, co za tym idzie możemy przeprowadzić Was przez ten proces szybko i skutecznie.
Zapraszamy do kontaktu!